wtorek, 14 kwietnia 2015

dłonie i stopy - co o nas mówi ich układ?



Kolejna część ciała na ułożenie której należy zwrócić uwagę to dłonie. Zwracamy na nie uwagę równie często jak na oczy.
Rysunek Ułożenie dłoni
Źródło: Tkaczyk L., Komunikacja niewerbalna. Postawa mimika gest, Wydawnictwo ASTRUM, Wrocław 1998, s. 40-41

Na pierwszej fotografii powyższego rysunku możemy zobaczyć dłonie całkowicie przekręcone. Układ ten wskazuje skomplikowane życie uczuciowe. Wnętrza obu dłoni są zakryte, co może świadczyć o tym, że dana osoba próbuje coś zataić.
Drugi przykład prezentuje osobą szukającą oparcia. Można tutaj zauważyć, że palec wskazujący znajduje się w zaciśniętej dłoni drugiej ręki. Rozmówca w ten sposób wysyła nam sygnał, że nie wie, co ma dalej powiedzieć.
Dłonie przedstawione na trzecim miejscu ukazują łagodnie pocierające się opuszki palców. Takie ruchy, przy dowolnej pozycji dłoni, wskazują, że dana osoba czuje się w kłopotliwej sytuacji, czy też nie chce się angażować w jakąś sprawę, która nie jest po jej myśli.
Ostatni obrazek rys.14 przedstawia dłonie schowane za plecami, gdy jedna dłoń podtrzymuje drugą zaciśniętą w pięść w nadgarstku. Tutaj zaciśnięta dłoń oznacza, że rozmowa ma nieprzyjemny przebieg. Pozycja ta jest odniesieniem do ukrytej broni, gotowej uderzyć w każdej chwili.[1]
Kolejnym ważnym aspektem w mowie ciała jest ułożenie nóg i stóp. Są to części ciała najbardziej oddalone od mózgu, dlatego ludzie nie zdają sobie do końca sprawy, co one robią. Ludzie są najmniej świadomi swoich nóg, a niemal zupełnie nieświadomi tego, co robią ich stopy. Nogi i stopy są zatem kluczowym nośnikiem informacji o zachowaniu i postawie. Większość ludzi w trakcie kłamania nie jest świadoma swoich stóp. Zauważył to psycholog Paul Ekman, który zaobserwował, że wtedy ludzie częściej poruszają dolną częścią ciała. Obserwując nogi można również dowiedzieć się, czy rozmówca chce dalej rozmawiać, czy pragnie uciec. Pozycja otwarta, czyli nieskrzyżowane nogi świadczy o otwartości lub dominującej postawie, natomiast pozycja ze skrzyżowanymi nogami wyraża zamknięcie i niepewność.[2]

Rysunek. Wymowa nóg
Źródło: Collins A., Język ciała gestów i zachowań, Klub dla Ciebie, Warszawa 2003, s. 110-111

Na pierwszej pozycji na rysunku nr 15 znajdują się stopy skierowane do środka. Są one charakterystyczne dla osób sumiennych i punktualnych. Te osoby jednak wykazują bardzo mało inicjatywy i wolą łatwe i sprawdzone sposoby postępowania. Ludzie, którzy ustawiają tak stopy cenią rozsądek oraz są dobrymi pracownikami. Szefowie powierzają im odpowiedzialne zadania, ale na gruncie towarzyskim takie osoby odnoszą niewiele sukcesów.
Na drugim miejscu znajdują się stopy w pozycji rozchylonej. Osoby, które tak układają stopy są dynamiczne i zdecydowane, nie zwracają uwagi na szczegóły. Takie ułożenie stóp jest charakterystyczne dla ludzi aktywnych, lubiących udzielać rad. Osoby te okazują sympatię lub antypatię spontanicznie, nie znoszą sprzeciwów.
Kolejne ustawienie to położenie stopy na stopę. Osoby, które tak robią są niezależne, a na ich zmianę przekonań i uczuć nic nie może wpłynąć. Ludzie, którzy ustawiają tak stopy nie znoszą przymusów społecznych, ani towarzyskich. Są optymistami, lubianymi i podziwianymi przez otoczenie.
Na czwartej pozycji widoczne jest założenie nogi na nogę, które jest charakterystyczne zazwyczaj dla pań. Ludzie, którzy ustawiają tak nogi są ambitni, a nawet skłonni do pychy. Lubią przyjmować pozę osoby mądrej, doświadczonej i przyjaznej dla innych. Osoby tak siedzące potrafią wyegzekwować to, co im się należy, a także wszelkie przeszkody, na które trafiają na swojej drodze sprawiają, że stają się bardziej bojowe. Jeżeli do tej pozycji dołożymy skrzyżowane ręce oznacza to, że osoba taka nie chce brać udziału w rozmowie. W środowisku biznesowym osoba tak siedząca wypowiada krótsze zdania, odrzuca wiele ofert i zapamiętuje o wiele mniej szczegółów rozmowy niż osoba siedząca w pozycji otwartej.
Na przedostatniej pozycji znajdują się stopy złączone charakterystyczne dla osób skłonnych do refleksji. Tacy ludzie się dokładni i solidni, ale skryci. Osoby tak siedzące tworzą pewien dystans między sobą i innymi, a przez co też skrywają swoje uczucia.
Ostatnia para nóg przedstawi stopy skrzyżowane i cofnięte, które mówią o danej osobie, że jest zrównoważona i konsekwentna. Ludzie tak siedzący nie lubią gwałtownej ekspresji, instynktownie stronią od wszystkiego, co jest związane z bałaganem i prostotą. Osoby te są sympatyczne, lubiane przez otoczenie i potrafią odnaleźć się w każdej sytuacji.[3]
Jeżeli ludzie są zainteresowani drugą osobą lub rozmową wysuwają jedną stopę do przodu, aby zmniejszyć dzielący ich dystans. Jeżeli ludzie czują niechęć lub nie są zainteresowani, cofają stopy, zwykle pod krzesło.
Stopy wyraźnie mówią o tym dokąd dana osoba podąża oraz kogo darzy sympatią. Kobiety nie powinny podczas spotkań biznesowych zakładać nogi na nogę ponieważ rozprasza to mężczyzn i nie będą oni dokładnie pamiętać przekazu kobiety. Na spotkaniach towarzyskich można eksponować nogi, natomiast w pracy nie należy tego robić. Mężczyźni siedząc powinni trzymać kolana razem podobnie jak panie.


[1] Collins A., Język ciała gestów i zachowań, Klub dla Ciebie, Warszawa 2003, s. 93-94
[2] Pease A., Pease B., Mowa ciała, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2010, s. 253-255
[3] Collins A., Język ciała gestów i zachowań, Klub dla Ciebie, Warszawa 2003, s. 110-111

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz